rak uciążliwego przemysłu sprawia, iż powiat gostyński jest czysty ekologicznie, a okolice są bardzo atrakcyjne pod względem krajobrazowym. Obszar jest niezwykle bogaty w rezerwaty przyrody. Powiat spełnia wszelki wymogi agroturystyczne, a serdeczność panująca w domach gospodarzy sprawia, że pobyt tu daje gwarancję prawdziwego wypoczynku. Atutem jest rozciągający się przy granicy miasta znaczny i zróżnicowany pod względem rzeźby terenu kompleks leśny w Starym Gostyniu. Las starogostyński, położony na malowniczych wzgórzach morenowych, kryje w sobie pomnik pomordowanych przez hitlerowców, hitlerowców na obrzeżach znajduje się rezerwat przyrodniczy "Torf1owisko Źródliskowe w Starym Gostyniu".
Oferta Gostynia odnośnie walorów wypoczynkowych, skierowana powinna być głównie do społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży, która jest bardzo mobilna i aktywna turystycznie (o czym może świadczyć fakt, iż Gostyń w okresie wakacji pustoszeje, choć bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się basen w Ośrodku Sportu i Rekreacji).
W sferze mglistych jak na razie projektów, będących jednocześnie szansą wyjątkowej wagi, leży propozycja budowy zalewu rekreacyjnego na Obrze w Stankowie. Wiadomym jest, że niewiele obiektów tak podnosi wartość wypoczynkową okolicy, jak dobrze zagospodarowany zbiornik naturalny czy dobrze zaplanowany i wykonany zbiornik sztuczny. Budowa od samego początku daje w tym względzie duże możliwości - przy planowaniu można uwzględnić podstawowe wymagania potrzeb turystycznych (projekty plaż, przebieralni, sanitariów, pryszniców, pomostów, punktów gastronomicznych, pól namiotowych, kempingów i innych). Przy projektowaniu tych przedsięwzięć dobrze byłoby dokonać analizy danych z istniejących ośrodków w najbliższych miejscowościach, jak również rozważyć przeprowadzenie ankiety dotyczącej potencjalnego zainteresowania mieszkańców, co pozwoliłoby oszacować możliwy do osiągnięcia popyt. Zakładając poprawne zagospodarowanie, założenie terenów zielonych, poprowadzenie ścieżek rowerowych i pieszych, zorganizowanie dobrego dojazdu, miejsc parkingowych, oznakowanie szlaków i dojść do urządzeń, przy rozszerzającej się modzie na sporty wodne (kajakarstwo, windsurfing, skutery wodne, czy także walory wędkarskie) można byłoby liczyć na pozytywny wynik takiej inwestycji.
Znaczącą rolę na tereni miasta i gminy Gostyń zajmują zabytki budownictwa świeckiego, jak i sakralnego m.in. klasycystyczny dwór w Goli, Porzeczu, dwór w Dusinie, Kościół p.w. Św. Małgorzaty w Gostyniu, kościół Św. Ducha w Gostyniu, Kościół Św. Marcina w Starym Gostyniu. W obecnej sytuacji, wskazanie ciekawych miejsc turystom zmotoryzowanym zdaje się być najprostsze i może służyć rozeznaniu potencjalnego zainteresowania regionem. Podstawą promocji mogą być różnego rodzaju imprezy, o charakterze regionalnym, prezentujące walory Ziemi Gostyńskiej - początkiem mogą być niewątpliwie Dni Gostynia, jako element lokalnej promocji miasta i gminy. Podczas tych dni odbywa się szereg imprez, które wypełniają to swoiste święto, a z których wiele mogłoby zaistnieć na większą skalę i przyciągnąć także mieszkańców odleglejszych miejscowości. Lokalny i jednorazowy charakter mają koncerty i konkusy wiedzy o regionie, rozrywki sportowe, imprezy pod nazwą Niedziele Parkowe. Rodzinne nawigacyjne rajdy samochodowe - wymagające i budujące znajomość terenu, których istotnym składnikiem są elementy krajoznawcze, mają sporą zdolność przyciągania kierowców - amatorów, a amatorskie rajdy dające punkty do licencji kierowców wyścigowych potrafią zgromadzić nawet po kilkadziesiąt załóg z różnych stron kraju. Pewne możliwości daje gostyński tor kartingowy, na którym odbywają się imprezy o zasięgu krajowym, choć z drugiej strony, sport kartingowy w Polsce nie rozwija się obecnie najlepiej. Podczas Dni Gostynia odbywają się również występy zespołów artystycznych - muzycznych, teatralnych, artystów ludowych, warto też przy tej okazji zachęcić do aktywności turystyczno-krajoznawczej, jak np. udział w wycieczkach rowerowych po okolicy, prezentacji prospektów ciekawych miejsc i oferty turystyczno-krajoznawczej - szczególnie, jeśli poprzez informacje w lokalnych gazetach, czy telewizji, odwiedzą Gostyń mieszkańcy jego okolic. Niewątpliwie, na większy rozgłos zasługuje festiwal piosenki religijnej na Świętej Górze, zwłaszcza w organizacjach przykościelnych.
|