życiu muzycznym powiatu dużą rolę odgrywają liczne grupy folklorystyczne. Do najbardziej znanych należy Biskupiański Zespół Folklorystyczny, nieodłącznie związany z ziemią krobską zwaną do dziś Biskupizną. Głównym założycielem tej grupy oraz długoletnim przewodnikiem był Jan z Domachowa Bzdęga - laureat "Nagrody im. Oskara Kolberga" - najwyższej nagrody w dziedzinie kultury. Innym zespołem pielęgnującym ludowe tradycje jest działająca od 1973 roku grupa "Borkowiacy" z Borku Wielkopolskiego. Przez 30 lat istnienia propaguje kulturę ludową Wielkopolski. Tańczy i śpiewa, prezentuje widowiska, rozsławiając autentyczny, miejscowy folklor. W Piaskach od 1986 roku funkcjonuje jedyna w regionie kapela podwórkowa "Piaskowianie". Repertuar obejmuje utwory muzyki podwórkowej, szlagiery "z dawnych lat" i tzw. muzykę biesiadną.
Oferta powiatu przedstawia się bardzo atrakcyjnie. Mieszkańcy mogą rozwijać swoje talenty taneczne w KlubieTańca Towarzyskiego "Step" w Krobi, który jest gospodarzem Ogólnopolskich Turniejów Tańca Towarzyskiego. Gostyń i jego okolice to od dawna region artystów, którzy w swych obrazach i rzeźbach przedstawiają piękno regionu.
Od kiku lat Święta Góra jest miejscem spotkań młodych ludzi podczas odbywającego się tu Festiwalu Piosenki Religijnej.
Historię i tradycje ziemi gostyńskiej można poznać odwiedzając tutejsze muzea - Muzeum Regionalne w Gostyniu oraz Muzeum im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu.
Dużą popularnością na terenie powiatu cieszy się sport. Władze powiatu i gmin coraz większą wagę przywiązują do stworzenia mieszkańcom odpowiednich warunków do czynnego wypoczynku. Podejmowane są inicjatywy budowy nowych ścieżek rowerowych oraz szlaków turystyki konnej. Do dyspozycji miłośników sportu znajduje się wiele obiektów sportowych: basen otwarty, kort tenisowy, stadiony, hale sportowe, kręgielnia, strzelnice czy tor kartingowy, na którym rozgrywane są zawody rangi Mistrzostw Polski. Mieszkańcy powiatu gostyńskiego są niezwykle dumni ze swoich sportowców, którzy odnoszą znaczące sukcesy w kraju i na świecie. Swoje pierwsze kroki w karierze piłkarskiej stawiał tu król strzelców turnieju olimpijskiego olimpijskiego Barcelonie - Andrzej Juskowiak.
Mieszkańcy powiatu gostyńskiego są niezwykle dumni ze swych sportowców, którzy odnoszą znaczące sukcesy w kraju i na świecie. Z Gostynia pochodzi Waldemar Szwedek, wicemistrz świata w karate shotokan z roku 1996. młodzi karatecy gostyńskiego klubu TKKF "Tęcza" wywalczyli 7 medali podczas Mistrzostw Europy w grudniu 1999 r. Z Borku Wielkopolskiego wywodzi sięZawodowa Grupa Kolarska "Mróz" , która odnosi sukcesy na całym świecie. W Gostyniu dwa obiekty zasługują na szczególną uwagę: pierwszy - tokręgielnia, na której odbywają się ogólnopolskie zawody, drugi - to kartodrom, jedyny obiekt na terenie byłego województwa leszczyńskiego, na którym rozgrywane są eliminacje do Mistrzostw Polski. Sukcesy w zawodach międzynarodowych międzynarodowych w kraju i za granicą odnoszą zawodnicy klubu "Dąbroczanka" Pępowo w konkursach skoków przez przeszkody oraz w powożeniu zaprzęgami parokonnymi. .
|